تبلیغات
با شاعران بزرگ - حافظ و گوته کوشیدند اندیشه مینوی را در جهان بگسترند
.
حکایت ها طنز دانشمندان عکس ضرب المثل صفحه ی اصلی

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به منشا مشترک شعرهای گوته و حافظ، گفت: این دو فرزانه و روشن‌رای و هنرمند در میانه آتش و خون و مرگ و نبرد، کوشیدند آهنگ و اندیشه یگانه مینوی و ایزدی را در جهان بگسترند.
به گزارش خبرنگار مهر، نشست نقد و بررسی کتاب «دیوان غربی شرقی» اثر «یوهان ولفگانگ گوته» عصر روز سه‌شنبه (۲۴ خرداد) با حضور «برند اربل» سفیر آلمان در ایران، «میرجلال‌الدین کزازی» استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی و «سیدمحمود حدادی» مترجم این اثر در موسسه فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

در این جلسه میرجلال‌الدین کزازی با اشاره به منشا مشترک شعرهای گوته و حافظ، گفت: این دو فرزانه و روشن‌رای و هنرمند در میانه آتش و خون و مرگ و نبرد، کوشیده‌اند آهنگ و اندیشه یگانه مینوی و ایزدی را در جهان بگسترند.

وی افزود: ما نیز از رهگذر پیوند گوته با حافظ می‌توانیم بکوشیم که جهان را اندکی از دشمن‌کامی‌ها و پلیدی‌ها بپیرائیم و بیشتر به مهر و دوستی در میان مردمان بیندیشیم.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: این هر دو بزرگمرد ادب (گوته و حافظ) در روزگارانی پرآشوب در تاریخ کشور خود می‌زیسته‌اند؛ با همه نابسامانی‌ها و تنگناهایی که در پی می‌آمده است، شاید آن روزگار این نیکویی را داشته که در شکوفانیدن مایه ادبی این دوسخنور کارساز بیفتد.

کزازی سپس با تقسیم‌بندی آثار گوته بر اساس دوره‌های تاریخی گفت: سروده‌ها و نوشته‌های گوته در سال‌های آغازین از شکوفایی ادبی او، نشان از روزگار طوفانی و پرتپشی بود که سپری کرد و «غمنامه اگمونت» که گوته درباره سالار هلندی سرود، حاصل این دوره است.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: روزگار دوم از زندگی ادبی گوته، روزگار از تب و تاب افتادن است که «رنج‌های ورتر جوان» حاصل این دوره است و روزگار سوم هم، دوره‌ای است که او آرمان‌های تنگ مرزمند را فرومی‌گذارد و جهانی می‌اندیشد و در این دوره است که «دیوان غربی شرقی» را پدید می‌آورد.

وی افزود: بر پایه بازتاب‌هایی که از سروده‌های حافظ در سخنان گوته می‌توانیم یافت، به این نتیجه می‌رسیم که او (گوته) از حافظ بسیار بهره برده است. البته این مایه شگفتی نیست چرا که دیگر بزرگان دیگر فرهنگ غربی هم از بزرگان ایرانی مانند مولوی، خیام و سعدی حتی پیش از حافظ بهره برده‌اند.

در نشست نقد و بررسی کتاب «دیوان غربی شرقی» اثر «یوهان ولفگانگ گوته» که در موسسه فرهنگی شهر کتاب برگزار شد، تعدادی از چهره‌های ادبی مانند محمود حسینی‌زاد و پیروز سیار هم حضور داشتند.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط سجاد طیبی


درباره وبلاگ
جستجو
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
کد بنر